Zväčšite svoj hrudník 1.

fitness modelNakoľko sme sa našom portáli www.chudnutiedieta.sk uverejnili už zopár článkov s tréningami, dostalo sa nám pár spätných reakcii od čitateľov, ktorí majú menšie skúsenosti a chceli by poradiť pri prevedení jednotlivých cvikov. V dnešnom článku vám prinášame zoznam najlepších cvikov na hrudník a pridáme aj zopár tipov na záver.

Bench-press

Bench-press ( BP ) je jeden zo základných cvikov, ktorý určite väčšina z vás dobre pozná. Často sa mi stáva, že sa ma pri cvičení niekto opýta koľko dávam na „benč“. Moja odpoveď je vždy skoro rovnaká : Nieje dôležitá váha, ale technika prevedenia ! (Len tak pre zaujímavosť je to 145 kg  :-) ) Nie je to o tom, že si ľahnete na lavičku naložíte veľkú váhu a s vypätím všetkých síl zdvihnete, ale ako tu váhu zdvihnete.

Svaly, ktoré zapájame pri BP:

Hlavné: hrudník

Vedľajšie: ramená, triceps

benchpress

Prevedenie cviku :

Po ľahnutí na lavičku uchopte činku nadhmatom o trochu širšie ako je šírka ramien. To by vám malo zaručiť, že pri spustení činky na hrudník budete mat predlaktia kolmo s podlahou. Nohy majte pevne na zemi (doširoka rozkročené pre lepšiu stabilitu). Činku po zdvihnutí zo stojana pomalý spúšťame na predel medzi prsnými svalmi a bruchom ( pod bradavky ). Súčasne s týmto pohybom tlačíme lopatky smerom k sebe a hrudník vypneme smerom hore. Hneď ako sa činka dotkne hrudníka, tlačíme ju hore. Tempo je individuálne. Pri prevedení tohto cviku by mali byt lakte pod činkou.

Cviky na prsia a hrudník

 

Tlaky s jednoručnými činkami

Tlaky s jednoručkami sú takou náhradou bench-pressu. Výhodou je  väčšia dráha pohybu, pretože vás neobmedzuje tyčka zastavujúca o hrudník. Veľmi účinný cvik na prsia a celý hrudník..

Svaly, ktoré zapájame pri tlakoch s jednoručkami:

Hlavné: hrudník

Vedľajšie: ramená, triceps

tlaky jednorucky

Prevedenie cviku :

Sadnite si na lavičku s rozkročte nohy na šírku ramien. Uchopte jednoručné činky, zdvihnite ich k hrudníku a ľahnite si na lavičku. Vytlačte činky kolmo na telo na šírku ramien. Spúšťajte činky pomaly dole, pričom vám lakte smerujú do strán. Ako pri BP lopatky tlačíme smerom k sebe a hrudník smerom hore. Konečná fáza nastáva, keď sú činky vo výške prsného svalstva. Pre lepšiu koncentráciu svalov, môžete hore dlane otočiť k sebe.

Pri rovnej lavičke zapájate prevažne strednú časť prsného svalstva. Pri lavičke naklonenej hlavou hore zaťažujete hornú časť prsného svalstva a pri lavičke naklonenej hlavou dole prevažne spodnú časť prsného svalstva.

 

Sťahovanie protismerných kladiek

V tomto prípade necvičíte s veľkou činkou a jednoručkami, ale len pomocou kladiek , ktoré sú nato určené.

Svaly, ktoré zapájame:

Hlavné: hrudník

Vedľajšie: ramená

Prevedenie cviku :

Postavte sa medzi protismerné kladky a uchopte držadlá nadhmatom. Mierne sa predkloňte, ale snažte sa držať chrbát rovný. Rovnováhu udržíte tým, že nohy rozkročíte na šírku ramien alebo môžete jednou nohou vykročiť v pred. Sťahovanie kladky preveďte s mierne pokrčenými pažami v lakťoch. Behom prevedenie cviku sa snažte paže neustále v pokrčení fixovať a v žiadnej polohe ich  nenaťahujte, neskrčte a pod. Prevedenie cviku by malo byť plynulé, preto nezastavujte v hornej polohe. V dolnej polohe môžete maximálne na chvíľku zastaviť pre zosilnenie vplyvu na formovanie prsných svalov .

Chyby pri prevedení cviku :

Pri cvičení často pohybujete trupom, v hornej polohe sa snažíte vystierať. Týmto znižujete efektívnosť tohto cviku. To isté platí pre ruky, držte ich v zafixovanej polohe, pretože pokiaľ budete nimi pohybovať zaťažujete aj svoj biceps a tým znižujete efektívnosť daného cviku.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *