Psyllium – vláknina

 

 

Vláknina je na rozdiel od zložiek potravín, ako sú bielkoviny,

sacharidy a tuky pre organizmus nestráviteľná. Prechádza cez

tráviacu sústavu, až sa z tela vylúči. Po prečítaní týchto viet,

by ste si mohli myslieť, že vláknina nemá pre náš organizmus

IMG_5345 žiaden význam, no opak je pravdou.

V tomto článku si povieme o vláknine druhu Psyllium.

Psyllium je rozpustná vláknina, ktorá vzniká vyčistením obalu semien skorocelu indického. Skorocel má najvyšší podiel vlákniny, viac ako ovos, či jačmeň. 

Ako funguje Psyllium?

Psyllium na seba v  tráviacom trakte naviaže veľké množstvo vody. Vznikne gél, ktorý so sebou berie rôzne splodiny a nestrávené zvyšky jedla a tým očistí tráviaci trakt prirodzenou cestou.

Psyllium je veľmi užitočné aj pri detoxikácii organizmu. Pravidelná konzumácia napomáha zachovať zdravé a čisté črevá. Organizmus získa viac energie, zlepší sa vstrebávanie živín, telo sa zbaví nepríjemných plynov, nafúknutia a toxických látok. Vláknina pri zvýšenom príjme znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, čo dokázali mnohé lekárske výskumy.

Psyllium tiež spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi, čo u ľudí chorých na cukrovku napomáha znížiť kolísanie cukru v krvi. Ďalej znižuje riziko cukrovky typu 2.

Výhoda Psyllia je aj vtom, že je ideálnym zdrojom vlákniny pre ľudí, ktorí majú problémy so znášanlivosťou obilnej vlákniny. Má totiž zjemňujúci účinok na citlivé črevá, kde obilná vláknina môže byť priveľmi rušivá.

Účinky Psyllia:

  • Viaže na seba vodu a usadené škodliviny z tráviaceho traktu
  • Upravuje stolicu
  • Prečisťuje steny tráviaceho traktu
  • Výrazne zlepšuje priechodnosť čriev
  • Pri pravidelnom užívaní sa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva
  • Pomáha pri znižovaní cukru a cholesterolu v krvi
  • Psyllium je vhodní pomocník pri chudnutí 

Ako Psyllium pomôže pri chudnutí?

Keďže pomáha čistiť črevá od nežiaducich látok  pomáha tak organizmu lepšie fungovať, čo sa pozitívne prejaví aj pri chudnutí. Tiež má pozitívny vplyv na metabolizmus, od ktorého je chudnutie závislé. Vláknina znižuje glykemický index jedla, čo znamená, že dlhšiu dobu budeme sýty a vyhneme sa tak prejedaniu

Dávkovanie Psyllia :

Túto vlákninu odporúčam dávkovať v maximálnom množstve 10g za deň a rozložiť si to na 2 až 3 porcie na deň. Táto vláknina má neutrálnu chuť, a preto si ju môžete pridať do ktoréhokoľvek jedla, alebo len rozmiešať v 2dcl vody, či džúsu. Ja si Psyllium pridávam do jogurtov, tvarohu, do rôznych kaší a omáčok ale aj napríklad do zmesi na proteínové palacinky.

Psyllium kupujem za najlepšiu cenu na www.namaximum.sk , kde ho nájdete vo forme prášku aj slupiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *