Ako raz a na vždy schudnúť? Kedy si kúpiť spaľovač tukov?

 

Ako osobná trénerka sa denne stretávam s otázkami – Aký spaľovač si mám kúpiť? S ktorým spaľovačom schudnem najviac a najrýchlejšie?

Úplne chápem, že každý sa chce páčiť. Kto by predsa nechcel dokonalú postavu bez práce, len tak. Stačilo by pár krát zjesť nejakú tabletku a pneumatike okolo brucha, či opadnutému zadku by bol koniec.

Prečo si však myslíme, že nám toto spaľovač zaručí? Reklama, reklama, všade samá reklama. Odvšadiaľ na nás vyskakujú nádherné fitnessky a chudé ženy. Buď propagujú nejakú zázračnú novinku, poprípade zoštíhľujúce nohavice, či také legíny, v ktorých sa spotíte toľko, ako snáď za celý život nie J Názvy super, mega, ultra, extreme a podobne sú dávané zámerne, aby navodili nejaký wau efekt a poviete si, že keď sa produkt volá super mega, tak to proste musí mať super mega účinky… Bohužiaľ…

Možno ste si už aj vy kúpili nejaký produkt na chudnutie, no bez výsledkov. Kde bola chyba? Ako to, že ste neschudli tak, ako to výrobcovia písali? Tieto zlé skúsenosti vedia ľudí často odradiť od ich snahy schudnúť.

Ako najväčšiu chybu v tom vidím skutočnosť, že reklame veríme a myslíme si, že na schudnutie prebytočných kilogramov stačí používať spaľovač tukov.

Spaľovače však nie sú roboti, naprogramovaní chudnúť za nás. Sú to v prvom rade doplnky výživy, ktoré vedia pri chudnutí pekne dopomôcť, no treba k tomu ešte niečo viac.

Ak nie spaľovačom, ako teda to chudnutie naštartovať? Ako sa vlastne chudne?

Je možné, že ste hneď pomysleli na hladovku, týždennú diétu, či hodiny kardia v posilňovni, nato prosím ihneď  zabudnite. Hladovanie a krátkodobé diéty síce vedia zaručiť stratu kilogramov, nie však na veky. V konečnom a v tom lepšom prípade vám spôsobia len jojo efekt, nehovoriac o rôznych  zdravotných problémoch, spájaných práve so zlou, či nedostatočnou stravou.

Ak ide o kardio… môžete ním tráviť aj hodiny denne ale čo z toho, keď do seba potom hodíte rožok s maslom alebo pizzu?

Základom pri znižovaní hmotnosti je prijať menej energie zo stravy, než počas dňa spálite.

Čo to znamená? Telo každého z nás potrebuje určité množstvo energie. Či už pre náš pasívny život, ako napríklad funkčnosť orgánov, dýchanie, či pohyb krvi v našich žilách. No aj na ten aktívny, ktorý predstavuje hocakú aktivitu, ktorú vykonávame : každé ráno sa postavíme z postele, ideme do školy, či práce a okrem toho máme množstvo rôznych povinností.

Problém priberania je práve ten, že v podobe jedla prijmeme viac kalórií (energie), než sme za deň spálili našou aktívnou a pasívnou činnosťou. Práve preto je vždy základom strava, udáva sa, že jej podiel je až 70%. Sme predsa to, čo jeme. Prečo ale nefunguje hladovka, respektíve minimálny príjem energie?

Ak bolo telo dlhodobo naučené prijímať vysoké dávky energie, ktoré nespotrebovalo, a teda uložilo si ich vo forme tuku, zostane z rapídneho zníženia stravy v šoku. Samozrejme, že bude chudnúť. No takéto trápenie málokto vydrží, vráti sa späť k pôvodnej strave a kilá sú znova na vás. Toto isté platí aj pri rôznych krátkodobých diétach. Čím častejšie za život podstupujeme takéto obrovské zmeny stravy, tým horšie bude telo reagovať. Čoskoro aj pri zníženom príjme energie bude mať tendenciu ukladať si ju do tuku, aby malo zásobu na ďalší váš diétny rozmar.

Ale už dosť ! Keďže toto čítate, pretože diét už máte plné zuby, treba to vyriešiť raz a navždy. Nevravím, že je to ľahká cesta, no nie nemožná.

Prvým bodom je mať upravený jedálniček, nie vo forme jedenia ovocia a zeleniny. Je dôležité, aby ste zo stravy vedeli prijať všetky potrebné makro a mikroživiny a to samozrejme v dostatočnom množstve. Tým mám na mysli bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály.

Chápem, že máte chaos vtom, ako sa stravovať. Tiež som si tým sama prešla. Sú dve možnosti, ako to vyriešiť. Buď sa začnete vzdelávať, čítať knihy,hľadať po internete všemožné články o strave, vhodných potravinách a ich množstvách vhodných práve pre vás, alebo si necháte vypracovať jedálniček u človeka, ktorý sa tomu rozumie.                         Z vlastnej skúsenosti však viem, že je kopa trénerov, ktorí preposielajú jeden rovnaký jedálniček každému, poprípade vám ho urobia len na základe vašej výšky-váhy. Tieto dve veličiny však na vypracovanie kvalitného jedálnička určite nestačia. Nech vám jedálniček spraví človek, ktorému nejde len o to, dostať od vás peniaze, no chce vám naozaj pomôcť. Viem, že nájsť takého nemusí byť ľahké, no určite to budete vedieť veľmi rýchlo z jeho správania zistiť.

Ak už máte stravu vyriešenú a pridáte ešte aj pohyb, tuk pôjde dole určite rýchlejšie. Zo začiatku stačí napríklad 10 minút na aeróbnom stroji, či švihadle, poprípade akákoľvek pohybová aktivita, z ktorej máte radosť a baví vás. Postupne môžete čas predlžovať a intenzitu zvyšovať. Avšak netreba to preháňať. Ak si zvolíte aeróbny stroj, kde sa snažíte zodrať, určite neodporúčam viac, ako 45minút, aby vaše telo nezačalo namiesto tuku páliť svaly.                                                 A ako často? 3-4 krát za týždeň vám bude veeeľmi bohato stačiť.

Pri chudnutí je tiež veľmi efektívne silové cvičenie, teda cvičenie s váhami. Pre začiatok stačí aj váha vlastného tela. Určite sa nemusíte báť, že z vás bude Rambo. Na internete je veľa videí, pri ktorých posilňujete svaly a zároveň pálite kopu energie a nemusíte ani nikam z domu chodiť. Ak budete mat viac svalov, vaša postava dostane tvar, bude oveľa krajšia a najmä pevnejšia. Veľký bonus je, že čím má telo viac svalov, tým viac energie spaľuje a to aj v kľudovom režime. Je to z dôvodu,že svaly sú tkanivo metabolicky aktívne, a teda narozdiel od tuku, potrebujú na svoju činnosť energiu. Uvediem vám príklad : tak,ako potrebuje auto na svoju prevádzku benzín potrebujú svaly na správne fungovanie energiu a tú berú buď z potravy, alebo z uložených tukových zásob. To už je veľa výhod, čo poviete?

10989173_1660933504118216_7513631949394770335_n

A sme takmer na konci.

Máme skvelú stravu, aj pohyb sme pridali. Kilá nám úspešne miznú, telo je pevnejšie a cítite sa lepšie. No radi by ste to trošku niečím podporili?  Práve toto je ten správny čas poobzerať sa po spaľovači. Spaľovač vám pomôže len vtedy, ak máte správne vyriešenú stravu a pohyb, bez toho fungovať nebude.

Iste by ste chceli odo mňa nejaký zaručený typ na super spaľovač. Pravdou však je, že to, čo funguje na mňa nemusí na vás. Spaľovač vôbec nemusí byť drahý nato, aby fungoval.

Ako sa v nich trošku orientovať?

Z vlastnej skúsenosti viem, že to čo má vyčačkaný obal, nie je vždy to pravé orechové. Tiež ak je to extrémne propagované, je to tak preto, že sa výrobok jednoducho nepredáva. Spaľovače sú rôzne. Buď máte mix rôznych látok namiešaných v tablete, alebo tabletu obsahuje jedna účinná látka.

Ja mám skvelé skúsenosti práve s tou druhou možnosťou. Finančne to takto vychádza prekvapivo celkom lacno a viete pokombinovať rôzne zložky. Ak samozrejme viete, kde nakupovať. Ja mám všetko zo stránky www.namaximum.sk a nič lacnejšie som nenašla. Osobne som najviac spokojná so synefrínom, CLA a kofeínom. Nechcela som uvádzať príklady, no len aby ste mali predstavu.

Na záver posledná maličká rada.

Veľkou chybou pri chudnutí u každého (ja som bola rovnaká) je to,

že chceme schudnúť čo najrýchlejšie. Ideálne aby sme sa zajtra

zobudili s veľkosťou oblečenie S… všakže . No pozabúdame nato,

že tuk navyše, ktorý máme, sme nenabrali za noc, týždeň a ani za

mesiac. Ako si potom môžeme myslieť, že sa ho tak rýchlo zbavíme?10945567_422100384632588_3815852353203195048_n

Viem, bolo by to úžasné, no je to nemožné.

A preto sa nevzdávajte, ak hneď o týždeň neuvidíte výsledky. Chvíľu

trvá, kým sa telo po toľkých rokoch prenadstaví na nový režim. Váha

nie je tým správnym ukazovateľom,či sa nám darí. Práve preto, že

svaly sú ťažšie, ako tuk.  Spravte si fotky, zmerajte sa krajčírskym

metrom. Poprípade oblečenie je tiež skvelým ukazovateľom.

Nenechajte sa odradiť a choďte za svojim snom, budem vám držať palce.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *