Pretrvávajúce mýty v chudnutí 1.časť

  Tento článok som sa rozhodla napísať z dôvodu, že ked že pracujem vo fitnescentre, tak sa v podstate dennodenne stretávam s ľudmi, ktorí chcú schudnúť.

Žijeme v dobe, keď málokto je so sebou spokojný, atak sa snažíme čo-to na sebe vylepšiť. Ľudia prichádzajú so všelijakými názormi, akoby sa malo chudnúť. Bohužiaľ často sú nesprávne a z doby našich starých mám.

V tomto článku sa vám aspoň trošku posnažím oboznámiť mýty o ktorých si ľudia stále myslia, že ich dodržiavaním sa dostanú ku svojej vysnenej postave, no väčšinou sa tak dostanú len k jojo efektu, vyššej váhe a utápaniu sa žiaľu za sexi krivkami v jedle.

1)Budem držať dietu

Toto býva väčšinou prvé, čo každého napadne, keď chce schudnúť: ,,Budem držať dietu.“ Tých diét je dnes obrovské množstvo : Ketogénna, Dukanova, dieta podľa krvných skupín, Hollywoodska dieta, banánová, zeleninová, dvojtýždňová a neviem ešte aká dieta…

Dôležitá vec, ktorú si musíme uvedomiť pri diete je tá, že ajkeď sme sa už odhodlali ju chvíľu vydržať, raz sňou prestaneme. Niekto vydrží týždeň a niekto veľmi odhodlaný aj dva mesiace.

V diete sa ľudia trápia tým,že jedia jedlá, ktoré im nechutia, alebo aj hladujú. To vedie k zlej nálade, únave a stresu. Možno schudnú aj nejaké to kilečko, lenže po určitom čase  ľudia s dietou prestanú, pretože žiadna dieta sa nedá držať dlhodobo a vrátia sa k svojim starým stravovacím návykom. A to je presne ten čas, keď začnú svoje stratené kilogramy a centimetre naberať späť a častokrát majú na váhe ešte viac, než keď s dietou začali – jojo efekt.

Nato aby sme schudli a už späť nepribrali musíme svoj jedálniček zmeniť na trvalo a nie len na krátky čas, teraz sa tomu vraví zmena životného štýlu.

 

2)Ovocie na večeru

Medzi ľuďmi pretrváva fakt, že keď si dajú na večeru ovocie budú ztoho strašne zdravý a ešte aj schudnú. Je síce pravda, že ak doteraz niekto jedával na večeru meníčko z MCdonaldu a zapil to Colou, tak schudne, ak túto variantu vymení za menšiu porciu ovocia, pretože výrazne zníži svoj kalorický príjem na noc.

No musíme si uvedomiť, že ovocie na večeru nie je vhodné pokiaľ chce niekto schudnúť dáke to kilečko.

Dôvod? Ten je jednoduchý. Ovocie máme radi, pretože je sladké, a to znamená, že obsahuje cukor, presnejšie fruktózu. Vieme, že ak si dáme na noc nejakú sladkosť, tak to nie je dobré, kedže obsahuje cukor, z ktorého sa priberá, no prečo nás to nenapadne pri ovocí? Samozrejme nemôžeme porovnávať ovocie so sladkosťami, žeby natom boli rovnako,čo sa tíka nevhodnosti v našom jedálničku. Ovocie je zdravé a mali by sme ho mať určite zaradené v našom jedálničku, no ideálne doobeda, napríklad ako desiatu, či prílohu k ovseným vločkám na raňajky.

Na večeru nie je vhodné nič, čo obsahuje cukry, respektiíve to,čo má vysokú kalorickú hodnotu, a to z dôvodu, že večer, keď si už len ľahneme pred telku, či do postele naše telo podáva len minimálny výkon, a to na chod tela a nevyhnutné životné funkcie. Už nebudeme utekať za nestihnutým autobusom do školy, ani sa nahánať s detmi na ihrisku, a teda naše telo nemá kedy túto energiu spáliť a uloží ju väčšinou do tuku.

Čo teda večerať? Zeleninu,zeleninu a ešte raz zeleninu. To sa bude bohužiaľ omielať stále, pretože zelenina nemá takmer žiadnu energetickú hodnotu. Ideálne je, keď k nej na večer pridáte kúsok kuracieho mäsa na prírodno, či tuniaka, poprípade tofu, aby sme prijali dôležité bielkoviny.

Mňa už tieto varianty každý večer omrzeli a moje telo má stále večer chuť na niečo sladké, a tak som na večeru (polhodinku pred spaním) zvolila alternatívu nočného- caseinového proteínu, väčšinou s čokoládovou príchuťou.

  Možno hneď po tomto vás napadne že : ,, To určite nie, ja žiadne doplnky jesť nechcem, je to samá chémia. ´´

No tu vás sklamem . Ja používam Night Protein od značky Natural Nutrition. A nielenže som na trhu nenašla nič lacnejšie, ale ani nič lepšie zložením. Keď si prečítate zloženie tohto proteínu, nájdete tam len čisté zložky, bez zbytočných éčiek a niečoho, čo tam vôbec nepatrí. V tomto konkrétnom proteíne sú jedine pridané enzými na podporu trávenia, čo je perfektné a ešte je dobré naňom to, že každý deň môžete mať inú príchuť a tak sa nemusíte báť.

(Konkrétny  proteín nájdete na tejto stránke- http://www.namaximum.sk/kategoria/proteiny/night-protein-nocny-protein/).

Prečo toľko spomínam nočný proteín?

Je to skvelý zdroj bielkovín, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Nočný proteín obsahuje Kazeín,ktorý sa roky využíva v proteínových doplnkoch ako zložka, ktorá umožňuje postupné uvoľňovanie bielkovín do krvného obehu. Keď sa táto bielkovina po užití v tele spracováva, nedostáva sa ku svalom ihneď, ale uvoľňuje sa postupne, čo znamená neustály príjem živín (6-8 hodín). Ak užijete tento produkt pred spánkom, budete mať istotu že telu počas noci nič nechýba a nehladuje.

3) Posledné jedlo dňa o šietej

To je veľký mýtus. Respektíve mohli by ste večerať o šiestej, ak by ste o ôsmej už chodili spávať.

Predstavte si čo sa deje s vašim telom, keď mu posledné jedlo dáte o šiestej a spať chodíte okolo polnoci. Do práce vstávate napríklad o šiestej ráno.

Teraz sa nato pozrime medzi vašou večerou a hodinou,keď vstávate prebehlo 12hodín , to je polovica dňa. Lenže v dnešnom uponáhľanom svete málokto stíha poriadne raňajky, tak sa najete až v práci o ôsmej. To znamená,že vaše telo nedostalo potravu 14hodín.To je viac ako polovica dňa ! Čo to znamená? Kedže je telo zvyknuté na takúto každodennú hladovku, potrebuje sa pred ňou chrániť. A bude sa chrániť práve tukovými vankúšikmi. Veľkú časť z jedla,ktoré cez deň zjete si uloží do tuku na horšie casy, keď vy mu potravu tých 17hodín nedáte.

Kedy teda večerať? Posledné jedlo dňa by ste mali zjesť 2hodiny pred spánkom. To však záleží od každého individuálne, ako sa po jedle cítite. Ja napríklad večeriam pol hodinu pred tým, než idem spať.

Dúfam,že ste si sa dozvedeli nové informácie, ktoré vám pomôžu pri chudnutí, či udržaní si postavy. Čoskoro pre vás uverejníme ďalší článok, ktorý bude pokračovaním tohto a budete mať možnosť dočítať sa vňom o ďalších mýtoch v chudnutí.

 

Autor: Lucka Žuffová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *