Rozhodli ste sa začať cvičiť, no neviete, ako nato? Premýšľate nad tým, že sa pokúsite cvičiť pod dohľadom osobného trénera?
Ak ste nováčik v posilňovni, určite je dobré osloviť trénera. Aspoň preto, aby vám vysvetlil správnu techniku cvikov a vy ste tak predišli zraneniam.
Od úplne prvých návštev fitka, som si vždy všímala trénerov v ňom. Tajne som ich sledovala, ako ľudí trénujú,kedže som sa chcela zadarmo čo-to priučiť . No časom, ako som sa v tejto oblasti vzdelávala,zistila som, že nie každý tréner je ten správny a oplatí sa ho mať. Preto som sa rozhodla napísať článok z mojich skúseností otom, ako si vybrať toho správneho trénera a nevyhadzovať peniažky len tak, von oknom a bez výsledku.
Úloha trénera
Tréner vám musí vysvetliť, prečo robíte určité cviky a aký budú mať efekt, upozorní vás na postupné zvyšovanie náročnosti, objasní vám dôležitosť rozcvičovania a strečingu na konci tréningu. K ďalším detailom tréningu patrí určenie prestávok na odpočinok, otestovanie silových schopností a voľba primeranej záťaže, hydratácia a neprerušovaný dozor nad správnou technikou. Osobný tréner vás počas hodiny v podstate vôbec nemá opustiť.
Prečo je dobré mať osobného trénera vo fitnesscentre?
- Naučí vás správnu techniku cvikov(pri nesprávnom cvičení sa môžu vyskytnúť rôzne nepríjemné zranenia).
- Mal by vám vypracovať jedálniček presne pre vás, ktorý tvorí až 70% úspechu.
- Tak isto by ste mali dostať aj tréningový plán podľa vašich cieľov.
- S trénerom vaše ciele dosiahnete omnoho rýchlejšie, než keď sa budete snažiť sami a často krát nesprávne.
- Aj napriek tomu, že si myslíte, že už ďalej nevládzete, práve tréner posúva vaše limity. Pomáha vám prekonať samých seba a presvedčiť sa, že to ide aj bez zbytočných výhovoriek. Je to len vo vašej hlave.
- Osobný tréner je tu na to, aby ste čas strávený tréningom využili čo najefektívnejšie.
V nasledujúcich odpozeraných modeloch správania, sa vám pokúsim napomôcť, ako zistiť, či vybranému trénerovi záleží
na vás a na tom, ako vás trénuje, alebo je mu úplne jedno, či budete niekam napredovať. Tréner neplní svoju funkciu, ak vás nenaučí, ako správne stroj používať. Posilňovanie nie je len o vykonávaní sérií a opakovaní. Trénerova práca spočíva aj v tom, že vás poučí o detailoch a všetko názorne ukáže,aby ste si nabudúce vedeli dať rady aj sami.
1) Ak sa tréner počas vášho osobného tréningu hrá s telefónom, vlastne vás tým okráda. Vy mu platíte za jeho pozornosť a ak vám ju nevenuje, niekde bude chyba.
2) Ak váš tréner trávi čas s inými ľuďmi v posilňovni, napriek tomu, že má s vami osobný tréning, potom mu vlastne financujete jeho spoločenský život, ale nijak tým nepomôžete svojej snahe zlepšiť si postavu. Pamätajte si- tréner sa má starať o to, ako cvičíte a nie o to, aký deň dnes mal človek na vedľajšom stroji.
3) Ak vám tréner neposkytne dostatočné informácie o cvičení, ťažko budete mať niekedy dostatok znalostí, aby ste niekedy cvičili samy. Tréner by vám mal vždy vysvetliť, prečo cvičíte taký a taký cvik a nie iný, a podobne.
4) Ak sa vám tréner snaží predať nejaké suplementy, dajte si vždy pozor. Položte si otázku, či nie je dotyčný finančne zainteresovaný na tom, aby ste si produkt kúpili. V takom prípade by mu mohlo viac ísť o vlastný zisk, než o to, či produkt naozaj potrebujete.
5) Tréner nemyslí nato, čo by bolo pre vás najlepšie, ak vám radí niečo, čím ide proti odporúčaniu vášho lekára.
6) Jediné nepohodlie, ktoré by ste počas tréningu mali mať, je pocit pálenia vo svaloch.V prípade ak si najmete osobného trénera opačného pohlavia, mal by byť medzi vami striktne dodržovaný prístup, ako ku každému inému klientovi. V prípade, že sa vás tréner dotýka viac ,než by bolo prípustné a je vám to nepríjemné, urobíte najlepšie, ak sním ukončíte tréning.
7) Ak tréner počas doby, za ktorú ho platíte pravidelne desiatuje, či obeduje, zvážte, či sa vám v danú chvíľu dostáva potrebnej pozornosti. Čo keby sa pri vykonávaní cviku stalo, že silovo zlyháte? Bol by schopný vám rýchlo pomôcť bez toho, aby mu sústo zabehlo, prípadne oprskal všetko v určitej vzdialenosti?
Dúfam,že vám týchto pár tipov pomôže pri vašom prípadnom výbere nového trénera, či pri vyskúšaní, nakoľko je váš aktuálny tréner ten správny.
Autor: Lucka Žuffová