Vláknina sa zaraďuje medzi sacharidy. Naše telo ju však nevie stráviť, nemusíme sa preto báť, žeby sme z nej priberali.
Dostatočný príjem vlákniny je pre naše telo nevyhnutný.
Žijeme však v dobe, kedy prijímame zo stravy žalostne málo vlákniny kvôli tomu, že jeme nedostatok zeleniny a ovocia, ktoré sa považujú za najväčší zdroj vlákniny. Ak nie sme schopní zvýšiť príjem vlákniny zo stravy, určite by sme ju mali dopĺňať formou doplnku. Ja si do väčšiny jedál (jogurty, kaše) vždy pridám 2-3 gramy psyllia, či inulínu. Odporúčania v množstvách prijatej vlákniny sa rôznia, mali by sme sa však snažiť denne prijať aspoň 25-30g vlákniny.
Vždy keď dopĺňame vlákninu, mali by sme dbať na zvýšený príjem tekutín. Vláknina totiž so sebou z tela sťahuje rôzne odpadové látky a stolica tam môže byť hustejšia. Toto je aj dôvod, prečo sa ľudia často sťažujú na zhoršenú zápchu, pri užívaní vlákniny, ktorú si práve proti zápche kúpili. Je to však spôsobené iba nedostatkom tekutín.
Vlákninu delíme na rozpustnú a nerozpustnú.
- Rozpustná vláknina (ovocie, šupky obylnín): Je veľmi dobrá najmä v diétach, kedy potláča chuť do jedla, kvôli tomu, že v žalúdku naboptná – žalúdok je tak plnší. Taktiež znižuje vstrebávanie tukov a cholesterolu. Vláknina má úžasnú vlastnosť v tom, že na seba nabaľuje toxíny a odpadové látky, pomáha tak prečisťovať
- Nerozpustná vláknina (šupky obylnín, zelenina): Je veľmi dobrá najmä pri prevencii zápchy, keďže v čreve absorbuje množstvo vody a tým zmäkčuje stolicu. Taktiež sa takto stará o neustály pohyb čriev, čo tiež vedie k prevencii zápchy rakoviny hrubého čreva.
Vlákninu vo forme psyllia ale aj inulínu kupujem výhradne na stránke www.namaximum.sk , kde majú bezkonkurenčné ceny, však porovnajte sami J