Pretrvávajúce mýty v chudnutí 2.časť

 

V minulom článku na túto tému ste si mohli prečítať o chybách – mýtoch, ktoré ľudia často pri chudnutí robia. Boli to mýty na tému: budem držať diétu, ovocie na večeru, posledné jedlo dňa o šiestej.

Prinášame  vám  pokračovanie tohto článku, ktorý je rozšírený o ďalšie mýty, ktorých sa ľudia pri chudnutí držia.

1) Nejem-schudnem

Tento štýl ,,diétovania“ ľudia často využívajú, keď chcú schudnúť nejaké to kilečko, ale aj viac.                                                                                                                                                               Totálne priškrtia svoj denný príjem kalórií a snažia sa zjesť, čo najmenej. Netušia však, že to má na ich telo veľmi zlé následky. Nebudem tu teraz rozoberať, ako zle to vplýva na zdravie dotyčnej osoby, ale popíšem to skôr z hľadiska chudnutia.

Telo na svoje bežné fungovanie potrebuje denne prijať určité množstvo kalórií (jedla). Keď telo zistí, že tieto kalórie dlhšiu dobu nedostáva, svoj metabolizmus – spaľovanie veľmi spomalí, aby svoje zásoby udržal, čo najdlhšie.

Sme ľudia a potrebujeme jesť. Hladovanie je veľmi nepríjemné, a tak je jasné, že ho človek dlho nevydrží. Čo sa ale stane potom, keď človek začne znova normálne jesť?

Telo sa snaží z potravy, ktorú prijalo vytvoriť čo najväčšiu zásobu živín, ktorú uloží do tuku, aby malo v prípadnej ďalšej hladovke z čoho fungovať. Takže pekne priberáme a priberáme a často sa dostaneme ešte na vyššiu hmotnosť, než sme mali pred začatím tejto ,,super“diétky.

Ak ste sa predsa len dali na diétu typu “cica nežer”, je nesmierne dôležité dopĺňať počas diéty vitamíny a minerály z náhradných zdrojov ( Napríklad kvalitné  vitamíny a mineráli či komplex multi-minerál za dobrú cenu môžete kúpiť tu: http://www.namaximum.sk/kategoria/vitaminy-mineraly/ .  Po ukončení diéty sa v žiadnom prípade nevracajte k pôvodným stravovacím návykom, čo sa týka množstva a zloženia stravy, inak sa dostaví jo-jo efekt.  Jedzte viac ovocia a zeleniny namiesto mastných chipsov a keksov, preferujte potraviny s vyšším obsahom bielkovín a nižším obsahom sacharidov (vajcia, tvaroh, tofu, mäso…) a nezabúdajte na aktívny pohyb.

 

2) Chcem tehličky na bruchu, budem robiť 300/500 brušákov denne.

Túto vetu počúvam veľmi často a asi Vás znova sklamem. Je to úplná hlúposť.

Čo sa týka tzv. brušákov, je to asi najmenej účinný cvik na brucho, aký poznám. Brušné svaly pri brušákoch síce zapájate, no nie nejak výnimočne a ešte si aj ničíte chrbticu, pretože počas brušákov ohýbame chrbát a vyvíjame enormný tlak na stavce chrbtice a toto môže časom spôsobiť jej poškodenie.

Ako sa teda dopracovať k tehličkám? Prvá dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že tehličky má každý z nás. Je jedno, či máme 50 kíl alebo 150, tehličky máme všetci, pretože to je jednoducho tvar, aký má brušné svalstvo.

Dôvod prečo si brušné svaly nevidíme je však ten, že ho pokrýva určitá vrstva tuku. Kým sa tohto tuku nezbavíme, tehličky si uvidíme len ťažko. A ako dať dolu tuk? Stravou. Preto platí pekné pravidlo, že tehličky sa robia v kuchyni. Tehličky sa začínajú objavovať pri 10-15% telesného tuku, u mužov to je menej. To zodpovedá zhruba 1cm tuku na bruchu.

Je však jasné aj to, že keď chceme mať brušné svaly väčšie a pevnejšie, tak to docielime pravidelným cvičením. Nie však každý deň, pretože svaly musia regenerovať. Rastú práve vtedy. Ideálne, aby bola pauza medzi cvičením tej istej svalovej partie aspoň 48 hodín.

 

 

3) Potraviny s názvom : fit, fitness, active…

V našich obchodných reťazcoch môžeme nájsť množstvo takých výrobkov, ktoré sa tvária zdravo a diétne.Známe sú hlavne rôzne müsli tyčinky, vločky, ryžové chlebíky, či sucháre.  Krásny predný obal sa nás snaží presvedčiť hlavne názvom, ale aj farebnosťou a obrázkami o vhodnej kúpe týchto produktov, ak chceme byť štíhli. No stačí, ak si obal obrátime na zadnú stranu a pozorne si prečítame zloženie.

Väčšinou tam nájdeme najviac cereálií (čo je krajší názov pre vločky a rôzne typy múk). Na spojenie celého obsahu samozrejme nesmie chýbať sladký glukózový sirup a aby to ešte lepšie chutilo, tak treba pridať samozrejme cukor a rôzne iné zložky. Toto veľmi zdravo a už vôbec diétne nevyzerá.

Múka, cukry, poliate tukovou polevou. To nie je fitnes strava ale kalorická bomba. Pozrite si údaje na zadnej strane – samé  sacharidy a tuky, žiadne bielkoviny, čo samozrejme pridáva telu na množstve tuku.

Veľmi obľúbené sú tiež maškrty obalené v čokoláde, či jogurtoch, čo na kalóriách pridáva ešte viac.

 

 

Viem, že chuť na sladké je veľmi často neprekonateľná, a preto vám sem prikladám  recept na chutné, zdravé a hlavne diétne  koláčiky. Skvelý proteín a dochucovadlo, ktoré sú zložkou  tohto receptu kupujem na stránke  www.namaximum.sk za najlepšie ceny.

 

Budem rada, ak  vám tento článok prinesie nové vedomosti a svoje prípadné nie najlepšie zvyky spolu vylepšíme.

Autor:  Lucka Žuffová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *